Na miejscu dzisiejszego kościoła św. św. Piotra i Pawła znajdował się szpital założony prawdopodobnie przez księcia Henryka Brodatego. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z bulli papieża Innocentego V z 1276 r.
W 1282 r. szpital został przekazany z całym wyposażeniem Walterowi, mistrzowi zakonu krzyżowców z czerwoną gwiazdą, którzy prowadzili już we Wrocławiu szpital św. Macieja. Przy szpitalu istniał kościół, ale o jego wyglądzie architektonicznym nic nie wiemy. Podobnie zresztą, jak nic nie wiadomo o wyglądzie ziębickiego szpitala.Kościół i szpital krzyżowców otrzymywały wiele darowizn i nadań. Notatka z "starej księdze parafialnej" wspomina, że ziębicka komandoria zakonu została w 1475 r. na nowo uposażona i to pokaźnymi środkami. Jednak już w 1567 r. krzyżowcy zostali zmuszeni do sprzedania kościoła i szpitala miastu Ziębice. Wkrótce też zakon sprzedał większość swoich ziemi i majątków. Świątynia przestała spełniać swoją funkcję i stan ten trwał ponad wiek.
Ponownie kościół poświęcono w 1684 r., ale krzyżowcy nie uzyskali na własność ani szpitala, ani kościoła. Udało się to zakonowi dopiero w 1726 r. Kompleks szpitalny i kościół nie nadawały się jednak do użytku i postanowiono wznieść nową świątynię i rozbudować szpital. Całość poświęcono w 1730 r. Krzyżowcy posiadali ziębicką komendę do 1810 r. Wtedy to zadłużone państwo pruskie zdecydowało się na sekularyzację klasztorów. W ten sposób swój majątek stracili także m.in. cystersi z [Henrykowa]. Prusakom kościół służył za magazyn. W końcu budynki szpitalne przeszły w posiadanie sióstr Elżbietanek z Wrocławia, które zdecydowały się osiedlić w Ziębicach. Elżbietanki znacznie rozbudowały obiekt i urządziły w nim zakład opieki nad chorymi. Obecny wygląd kościół św. św. Piotra i Pawła zawdzięcza remontowi i przebudowie w 1910 r. Stary szpital krzyżowców do dziś służy pacjentom (żródło: www.ziebice.si.net.pl). -FM